OBSERWACJA NIEBA ZA POMOCĄ TELESKOPU

układ słoneczny - header

Teleskopy

Co to jest Teleskop?

Teleskopy to urządzenia, które służą nam do obserwacji odległych od nas obiektów. Teleskop to wynalazek, który zrewolucjonizował wiedzę astronomiczną na przestrzeni dziejów. Wykorzystuje on właściwości soczewek i luster by przetwarzać światła emitowanego przez obiekty, tak aby ludzkie oko mogło powiększać i rejestrować obrazy. Więc jest on instrumentem optycznym, który został podstawowym narzędziem w naukach astronomicznych oraz, który umożliwia nam dokonywanie nowych odkryć i na lepsze zrozumienie wszechświata.

Rodzaje teleskopów

Najbardziej znane rodzaje teleskopów to:

refraktory (zwane też lunetami), w których obiektywem jest soczewka lub zestaw soczewek,

da41-447d-4ea1-b2e4-ba590a7c1a8b_large.webp refraktor

oraz reflektory (zwane też teleskopami zwierciadlanymi), które używają zwierciadeł, zamiast soczewek, do skupiania światła (do teleskopów zwierciadlanych należą teleskopy Newtona).

267247_GSO-dom.jpg reflektor

Jak działa teleskop? - Budowa Teleskopu

Zasada działania i konstrukcji teleskopu jest zależna od zakresu rejestrowanego promieniowania. Teleskop optyczny jest zbudowany z umieszczonych w tubusie: obiektywu, który skupia docierające od obiektu światło, i okularu, który powiększa otrzymany obraz, albo umieszczonych w płaszczyźnie ogniskowej urządzeń, które rejestrują wytworzony obraz. Obraz uzyskany dzięki teleskopowi optycznemu możnemy oglądać bezpośrednio przez okular.

Budowa i działanie teleskopu jest zależna od jego rodzaju.

TELESKOP SOCZEWKOWY (REFRAKTOR) - jest on bardzo popularnym rodzajem teleskopu w astronomii. Soczewka przednia, która jest zwana obiektywem, zbiera światło. Soczewka, przez którą patrzymy, zwana jest okularem, powiększa ona obraz tego na co spoglądamy przez teleskop. Refraktory, zwane też lunetami lepiej nadają się do obserwacji i fotografowania planet i Księżyca (od reflektorów).

t_refractor.jpg teleskop soczewkowy

TELESKOP ZWIERCIADLANY (REFLEKTOR) - to teleskop, który zbiera światło za pomocą zwierciadła wklęsłego. Światło zebrane przez główne lustro jest kierowane na mniejsze zwierciadło, kiedy odbija się od niego, wpada do okularu. Bardzo duże teleskopy zawsze są reflektorami, powodem tego jest to, że wielkie soczewki uginałyby się pod swoim ciężarem. Im większe jest zwierciadło, które zbiera światło, lub soczewka, tym mniejsze obiekty możemy obserwować przez teleskop i tym większe uzyskuje się powiększenie.

Jednym z rodzajów reflektorów jest teleskop Newtona

Teleskop Newtona został skonstruowany w 1668 przez Isaaka Newtona. Idea tego reflektora zakłada iż jego zwierciadło główne było paraboliczne, a wtórne płaskie. Płaskie lustro jest umieszczone pod kątem 45 stopni do osi optycznej, przez co wiązka światła jest kierowana ku boku tuby, ku ognisku, gdzie umieszczony jest okular (przez który spoglądamy). Ten typ teleskopu najpopularniejszy wśród amatorów astronomii, jest też najprostszy w konstrukcji. Jego budowa umożliwia, skonstruowanie go samodzielnie (oczywiście jeśli przestrzegamy pewnych zasad). Przez teleskopy typu Newtona możemy obserwować właściwie wszystkie rodzaje obiektów na niebie, a w szczególności mgławice, gromady gwiazd, itd. (czyli obiekty głębokiego nieba). Planety też dobrze przez nie widać, szczególnie przez te z naprawdę dobrą optyką.

t_newtona.jpg teleskop Newtona